Dolar : Alış : 5.7027 / Satış : 5.7130
Euro : Alış : 6.4086 / Satış : 6.4202
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1483 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bizim Artvin Derneği’nden Cerattepe’de İnceleme Gezisi

03 Ağustos 2017 - 616 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Bizim Artvin Derneği’nden Cerattepe’de İnceleme Gezisi
Bizim Artvin Derneği’nden Cerattepe’de İnceleme Gezisi

Bizim Artvin Derneği’nden Cerattepe’de İnceleme Gezisi

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdikleri Cerattepe Maden Projesi gezisine ilişkin basına önemli açıklamalarda bulundu. Artvin kamuoyunda yayımlanan haberlerde bahse konu edilen iddiaları bizzat yerinde inceleyen Bizim Artvin Derneği Yönetim Kurulu, incelemelerini tamamladıktan sonra açıklamalarda bulunarak iddiaların asılsız olduğunu bizzat yerinde tespit ettiklerini ifade ederek, Cerattepe’de gerçekleştirilen maden işletmesi kurma çalışmalarında Artvin’i ve Artvin halkını olumsuz etkileyecek türden çevre sorunları tespit etmediklerini belirttiler.

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Cin, İsmail Öngüner, İsrafil Öngüner, Tarkan Pişkin ile birlikte Etibakır Maden İşletmeleri tarafından Cerattepe Bölgesinde kurulmakta olan maden işletme kurma çalışmalarını bizzat yerinde görmek ve Artvin kamuoyunda ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını tespit etmek üzere Cerattepe bölgesine ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu ziyarette tespit ettikleri konular hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Ali Ergül, “ Bilindiği üzere Artvin Cerattepe maden projesine ilişkin olarak Danıştay nihai kararını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bizlerde Bizim Artvin Derneği’ni kurarken, ilimizi ilgilendiren her türlü konuda mutlak takipçi olacağımızı belirtmiş ve de dışarıdan yönetilen değil bizzat Artvin halkı tarafından yönetilen bir dernek olacağımızı ifade etmiştik. Danıştay’ın verdiği bu nihai kararın ardından Cerattepe bölgesinde kapalı bakır maden işletmeciliğinin hazırlık çalışmaları sırasında Cerattepe bölgesine çevresel zararlar verildiği, suların kirletildiği, toz ve ses kirliliğinin oluşmaya başladığını, çevredeki sulara çeşitli kimyasalların karıştırıldığı, suların çamurlandığı ve de bölgede heyelanların başladığı ileri sürülmekteydi. Hatta iddialar o düzeye erişti ki bölgedeki su kaynaklarını kullanan hayvanların hastalandığı hatta öldüğü ifade ediliyordu. Tabi ki de Bizim Artvin Derneği olarak bu iddialara kayıtsız kalamazdık. Ve bu maksatla da konuyu bizzat yerinde incelemek üzere 22 Temmuz 2017 günü Cerattepe bölgesine inceleme gezisi gerçekleştirdik. Şimdi siz değerli basın mensupları ile Cerattepe bölgesindeki çalışmalara ilişkin tespitlerimizi paylaşmak istiyoruz” diyerek açıklamalarına başladı.

 

Bölgede Artvin’i Tehdit Edecek Düzeyde Bir Heyelan Tespit Etmedik

 

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, bölgedeki tespitlerine ilişkin açıklamalarının başlangıcında; “ Bizim ziyaretimizde en öncelikli konularımızın başında bölgede çalışmalardan kaynaklı bir heyelanın olup olmadığı konusu geliyordu. Biz Cerattepe bölgesindeki Etibakır Şirketi tarafından ruhsat alanı içerisinde bulunan tüm alanda incelemelerde bulunduk. Gerek işletme binalarının kurulduğu alanda gerekse de galerilerin giriş ve çıkışlarında ve de teleferik sahasında yaptığımız incelemelerde Artvin’i tehdit edecek, bazı açıklamalarda ileri sürüldüğü gibi büyük çapta heyelanların başlangıcı sayılacak türden heyelanlara bizler rastlamadık. Güney galerisinin girişinin hemen alt kısmında Taşlıca köyüne giden köy yolunun da bulunduğu alanda galeri açılması esnasında çıkartılan hafriyatın biriken yağmur suları ile birlikte yerinden vadiye doğru aktığını belirledik. Bunun da kesinlikle bir heyelan olarak adlandırılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Şirket yetkilileri ile yaptığımız görüşmede konuya ilişkin olarak gerekli tedbirlerin ve önlemlerin alınmakta olduğu bizlere ifade edildi. Yine de bu konunun takipçisi olacağımızı da şirket yetkililerini bizzat yerinde ifade ettik” dedi.

 

Bölgede Bir Ağaç Kıyımı Yapılmamaktadır

 

Başkan Ergül, ağaç kesimlerine ilişkinde incelemelerde bulunduklarını belirterek; “ Cerattepe bölgesinde bir ağaç kıyımı olup olmadığına ilişkin de incelemelerde bulunduk. Ruhsat alanı içerisinde gerek teleferik hattı için gerekse de işletme çalışmaları için şirket tarafından ÇED raporunda belirtilenden de daha az bir ağaç kesiminin yapıldığını, mümkün mertebe ağaç kesiminden kaçınıldığını ve de işletme aşamasına geçtikten sonra da herhangi bir şekilde ağaç kesiminin gerçekleşmeyeceğini belirledik. Ayrıca yaptığımız incelemede bölgede kesilen ağaçlarında köy tüzel kişiliğine hibe edildiğini öğrendik. Bu bizde ayrı bir mutluluk nedeni olmuştur. Bölge halkının ekonomisine bir katkı sağlanmıştır. Bölgede ağaç kesiminin tamamına yakınının işletme kurma çalışmaları öncesinde yapılacağı şirketçe deklere edilmişti. Bu yönde de çalışılıyor olduğunu bizzat yerinde görmüş olduk. Bölgede gereksiz bir ağaç kesimine rastlamadık. Hatta şirketin mümkün mertebe ağaç kesiminden kaçındığını gözlemledik. Cerattepe maden sahasında kesilen ağaç miktarı kadar ilimizde her yıl sadece bir köy işletme sahasında ağaç kesimi gerçekleşmektedir. ÇED raporunda da belirtildiği üzere belki de 3.500 rakamının da çok altında bir kesim gerçekleşeceğini görmekteyiz. Bu miktarında Artvin ormanlarını özellikle de Cerattepe bölgesindeki doğal yaşlı ormanları yok edecek türden bir kesim olmadığını ifade etmek istiyorum. Bizim Artvin Derneği olarak ilimizdeki ormanların yenilenmesinin gerektiğine inandığımızı belirtmek istiyorum. Yurt dışından ağaç ithal edeceğine bizim kendi öz varlıklarımız olan ormanlardan ağaç ihtiyacımızı gidermemizin ve de yurt dışından gelen ağaçları burada yetiştirmemizin ve de buradaki ormanları yenilememizin bölgemiz ormancılığı açısından çok daha yararlı olacağına inanıyoruz. Böylelikle hem ülke ekonomisine hem de ilimizin ekonomisine ciddi katkılar sağlanmış olacaktır. Yeşil Artvin Derneği’ne bu noktada aracılığınızla bir çağrı da bulunmak istiyoruz. İlimizin ormanlarını koruma gayreti güzel ancak ormancılığın geliştirilmesi, ormanların yenilenmesi ve orman üretiminin arttırılması noktasında projeler üretmeye de kendilerini davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Galeride Bir Su Birikintisi ve Göçme Görmedik

 

Başkan Ergül, inceleme gezisi sırasında maden şirketi tarafından cevhere ulaşmak üzere açılmaya başlanan galerilerin de içerisine girdiklerini ifade ederek galerinin içerisinde herhangi bir su birikintisi ve galeride göçme falan görmediklerini belirtti. Başkan Ergül açıklamasında; “ Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda Cerattepe’deki galerilerde su birikintisinin oluştuğu, su kaynaklarının galerideki çalışmaları engellediği şeklinde iddialarda bulunulmuştu. Hatta galerinin içerisinde göçükler meydana geldiği de ileri sürülmüştü. Bu iddiaların doğru olup olmadığını tespit için bizzat galerilere girdik. Yaklaşık 700 metre civarında galeri içerisinde yürüdük. Şuanda cevhere giriş hazırlıklar gerçekleştirildiğini yetkililerden öğrendik. Galerinin içerisinde belirtildiği gibi herhangi bir su birikintisi veya su kaynağına rastlamadık. Ayrıca galerinin içerisinde herhangi bir göçük, yıkım gibi olumsuzlukları da tespit etmedik. Galerinin içerisinde güçlendirme çalışmalarının son teknoloji kullanılarak yapıldığı, cevhere ulaşabilmek için galerinin içerisinde ilerlendiğini bizzat gördük. Galerinin içerisinde şuanda cevhere ulaşma çalışmaları olduğundan dolayı herhangi bir şekilde de kimyasal bir maddenin kullanılmadığını belirledik. Galeride ilerlerken yapılan patlatmalara ilişkin özgün bir firma tarafından da titreşim ve ses ölçüm çalışmalarını da inceledik. Hatta bu noktada yaklaşık 5 aydır sürekli yapılan ölçme çalışmalarının bir çoğuna da katılmıştık. Bizim değerlendirmemiz o dur ki galerinin içerisindeki patlatmaların gerek heyelan oluşumuna gerekse de toz kirliliğine neden olacağını düşünmemekteyiz. Tespitlerimiz bu yöndedir. Galerinin içerisinde iş ve işçi sağlığı ve güvenliği noktasında da tüm tedbirlerin alınmış olması bizleri ayrıca mutlu etmiştir” diyerek konuştu.

 

Güney Galerisine Son Sistem Atık Su Arıtma Tesisi Kurulduğunu Gördük

 

Başkan Ergün, bölgedeki çalışmalar nedeniyle su kaynaklarının olumsuz etkilendiğine dayalı iddiaları da inceleme gezisinde bizzat yerinde inceleme fırsatı bulduklarını belirterek; “ Bölgedeki su kaynaklarının çalışmalar nedeniyle kirlendiği, çamurlandığı yönündeki iddialar üzerine de inceleme gezimizde üzerinde hassasiyetle durduk. Bölgede bilinenin aksine su kaynaklarının belirtildiği kadar fazla olmadığını bizzat gözlemleme şansımız oldu. Yapılan çalışmaların bölgedeki su kaynaklarını çamur akmasına neden olacak türden olmadığını ifade etmeliyiz. Artvin’in kırık yapısının bu tür çamur akıntılarına her yağışlı havada müsait olduğunu bildiğimizden dolayı çamur akıntılarının bu sebeple olabileceğini düşünmekteyiz. Galeri içerisindeki çalışmalar nedeniyle oluşabilecek kirliliğin önüne geçebilmek için Güney galerisinde son sistem atık su arıtma sistemi kurulduğunu da gördük. Bu sistemin tamamlanması ile bölgedeki suların kirlenme olasılığının mümkün olmadığı kanaatindeyiz” dedi.

 

Cerattepe’den Dolayı Hayvanların Zarar Gördüğünü Hangi Rapora Dayandırıyorlar?

 

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül açıklamalarının son bölümünde Cerattepe’deki galeri içerisinde kimyasal maddelerin kullanıldığı ve bölgedeki sulara bu nedenle kimyasal madde karıştığına ilişkin değerlendirmelerine yer ayırarak Cerattepe’den dolayı hayvanların zarar gördüğüne dayalı olarak yapılan iddiaların ise resmi bir rapora dayandırılması gerektiğini savundu. Ergül açıklamasının son bölümünde; “ Bizim inceleme gezimizde dikkat ettiğimiz hususlardan biri de galeride kimyasal madde kullanılıp kullanılmadığı iddiasıydı. Zira bu konuda son günlerde yerel ve ulusal basında çıkan haberlere göre su kaynaklarının zehirlendiği ve hayvanların hastalandığı hatta öldüğü iddia ediliyordu. Bilindiği üzere şuanda Cerattepe’de cevhere ulaşım çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaların ilimizin karayollarında yapılan tünel açma çalışmalarından herhangi bir farklılığı yoktur. İlimizin karayollarında yapılan tünel çalışmalarının herhangi birinde kimyasal bir madde kullanılmadığı gibi Cerattepe’de şuanda herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Artvin’de tünellerden dolayı suların ve su kaynaklarının zehirlenmesi ve de hayvanların bu kaynaklardan su içerek ölmeleri vakasına rastlamadığımız gibi Cerattepe’deki galeri çalışmalarından dolayı da böyle bir vakaya rastlamamız mümkün değildir. Bu yöndeki iddiaların mutlak surette resmi organların yaptıkları incelemeler sonrasında hazırlanan raporlara dayandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Cerattepe’de galerilerde kimyasal madde kullanılmaz iken kimyasal maddeler nedeniyle hayvanların rahatsızlandığını hatta öldüğünü falan iddia etmenin bilimsel bir yaklaşım olduğunu düşünmüyoruz” diye konuştu.

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, inceleme gezisinin tamamına ilişkin olarak da Cerattepe’de Artvin halkını tedirgin edecek, uykularını kaçıracak, korkmalarına neden olacak bir tehlikenin kesinlikle mümkün olmadığını ve şirket tarafından hazırlanan devletimizin ilgili kurumlarınca onaylanan ve de son olarak Danıştay tarafından nihai kararla onanan ÇED raporunda belirtildiği şeklinde çalışıldığını bizzat yerinde tespit ettiklerini söyledi. Dernek olarak konunun takipçisi olduklarını ve Artvin halkının sansasyonel haberlere itibar etmemeleri gerektiğinin altını çizen Mehmet Ali Ergül, her zaman Artvin halkına en bilimsel ve doğru bilgilerle bilgilendireceklerini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika