Dolar : Alış : 5.7027 / Satış : 5.7130
Euro : Alış : 6.4086 / Satış : 6.4202
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1483 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Nedeniyle

27 Mart 2018 - 327 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Nedeniyle
Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Nedeniyle

Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Nedeniyle

“Dört nala gelen Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak. Bu cehennem bizim.”Evet, dört nala gelen Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Cennet de olsa, cehennem de olsa bu memleket bizim. 624 yıl boyunca bizim olmuş ve nice 624 yıllar da bizim olacaktır bu vatan. Bu ülkeye göz dikenlerin gözleri oyulacak; ayak basmak isteyenlerin ayakları kırılacaktır.

Aynen 103 yıl evvel Çanakkale’de olduğu gibi geldiklerine bin pişman olarak geldikleri gibi geri gidecekler.

Bütün kavimler Orta Asya’dan göç edip gelmişler. Bir yerlere yerleşmiş, orayı yurt edenmişler. Oğuzların bir boyu olan Kayılar da Anadolu’ ya yerleşmiş burayı yurt edinmişler. Gelecek nesillere miras bırakmışlar. Anadolu ve Rumeli toprağı bizim. Biz de o toprağın insanlarıyız. O vatanın sahibiyiz.

Emperyal güçler! … Bu ülkeyi sahipsiz mi zannettiniz? Yoksa

  1. Dünya Savaşı sonrasında 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan mütareke ile Türk milletinin elini kolunu mu bağladığınızı zannettiniz?

İşte Osmanlı ülkesinin sizin olduğunu ya da olacağını zannettiniz? Türk ulusunu öldü zannettiniz ama önce Çanakkale’de 1915’te ve daha sonra 30 Ağustos 1922’de Anadolu’da yediğiniz şamarla öyle bir geri döndünüz ki, geriye bakmak fırsatı bile bulamadınız.

Çanakkale Zaferi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Türk ulu-sunun ulusal onurudur. Ulusal gururudur. Bu onur ve gurur verici olayları bütün ülkeler kabullenmiştir.

Türk ulusu, ülkesi üzerinde esen ve esecek olan tehlike fırtınalarına karşı öyle bütünleşir ki, öyle bir dayanışma ve milli tesanüt içinde olur ki bu birlik ve beraberliği hiçbir güç yenemez.

Bu özellik Türk ulusunun doğasında vardır. Hiçbir ulustan kopya edilmemiştir.

Çanakkale Zaferi vatan savunmasının en yüce

örneğidir. Öleceğiz, vatanımızı kimselere vermeyeceğiz. Çanakkale Savaşı, ölüm-kalım savaşıdır. Milli ruhun şahlanışını gösteren bir savaştır. Hiçbir milletin tarihinde böyle heyecanlı ve ölmek pahasına bir savaş yaşanmamıştır. Bu savaş, Türk ulusuna en yüce kahramanlık diploması verdirmiştir. Ayrıca ulusal kurtuluşumuz için cesaret ve dayanışma örneği olmuştur.

Türk-İslam dünyasında; “Ölürsem şehit, vurulurda ölmezsem gazi olacağım.” inancının hakim olduğu toplumlarda savaş başarısı her zaman olacaktır.

“Canı, cananı bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanım-dan beni dünyada cüda.”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

reklam_alan2

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika