Dolar : Alış : 5.7027 / Satış : 5.7130
Euro : Alış : 6.4086 / Satış : 6.4202
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1483 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlçemize Bağlı Bin 700 Rakımlı Papart Yaylası’nda Şenlik Gerçekleştirildi

17 Ağustos 2017 - 671 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»İlçemize Bağlı Bin 700 Rakımlı Papart Yaylası’nda Şenlik Gerçekleştirildi
İlçemize Bağlı Bin 700 Rakımlı Papart Yaylası’nda Şenlik Gerçekleştirildi

İlçemize Bağlı Bin 700 Rakımlı Papart Yaylası’nda Şenlik Gerçekleştirildi

Gürcistan Sınırındaki Yaylanın Eteklerin deki Şvantoba Bölgesinde Düzenlenen Şenliğe Çok Sayıda Vatandaş Katıldı.

Yüksel Yılmaz, Adem Dede ve Osman Yıldız’ın organize ettiği ve misafirle-  re yöresel yemeklerin ikram edildiği şenlikte, vatandaşlar yöresel sanatçıların çaldığı müzikler eşliğinde horon oynadı.

İlçemizde bozulmamış orman örtüsü ve meraları görül-meye değer Papart Vadisinin zirve noktasında yer alan Papart Yaylasının eteklerinde düzenlenen şenliklerle bölgede yayla kültürü yaşatılmaya çalışıyor.

Bölgede geçmişi yaklaşık 2 asrı bulan yaylacılık geleneğini yaşatmak amacıyla gurbetten gelen vatandaşlarında katılımıyla yapılan şenliklerde imece usulü yöreye özgü yiyecekler pişirilerek misafirlere ikram ediliyor.

Şenliklere katılarak vatandaşlara bir araya gelen AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, etkinlik vesilesi ile yörede yaşayan insanlarla bir araya gelip, bölgede devam eden Yeşil Yol Çalışmasını yerinde incelemek için 1700 rakımlı Papart Yaylasında olduğunu söyledi.

Artvin’in festivaller şehri olduğunu kaydeden Kışla, Artvin’de bahar ve yaz aylarında neredeyse her hafta sonu farklı bir ilçede şenlikler yapıldığını dile getirerek Artvin’de yıl boyunca değişik tarihlerde 59 festival yapıldığını söyledi.

Kışla; “Artvin’in her ilçesinin kendine özgü müstesna bir güzelliği var. Artvin yeşili, ağacı, el değmemişi doğası ve havası ile eşsiz bir güzelliğe sahip. Yaz aylarında da gurbette olan hemşerilerimiz köylerine dönüyor. Bu festivallerde insanlara bir araya geleme hasret giderme imkanı veriyor. Yörenin kültürüyle birlikte tanıtılmasına vesile oluyor” dedi.

Karadeniz’i Kafkaslara ve İran’a bağlayan Cankurtaran Tüneli Kasım’da Açılacak

Milletvekili Kışla, Karadeniz’i Kafkaslara ve İran’a bağlayan Artvin’deki Cankurtaran Geçidi’ne alternatif olarak yapılan ve delme işlemi tamamen Cankurtaran Tünelinin 2018’e sarkmadan trafiğe açılacağını söyledi.

Kışla “ Cankurtaran Tüneli tünek olarak tamamen bitmiş vaziyette. Havalandırmaları ışıklandırmaları yapıldı. Zaman zaman acil durumlarda tünelden geçiş yapabiliyoruz. Bağlantı yollarının çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Kasım ayı içerisinde açılmasına kesin bakıyoruz. Bu kış artık Cankurtaran Tünellerinden geçilecek” dedi.

Hava ulaşımının en zor olduğu illerinden birisinin Artvin olduğunu ifade eden Kışla “ Temeli atılan Rize Artvin hava alanı bizim için çok önemli. Bizim şundaki mevcut havaalanına ulaşımımız bu Rize- Artvin havaalanı yapıldığında yüzde 50 kısalacak. Cankurtaran Tünelinin açılmasıyla mesafe iyice kısalacak. Hopa’ya kadar duble yol olacak. Borçka ile tünel girişine kadar olan yolu da dübel yol yaptığımızda havaalanına ulaşımımız bir saatin altına düşecek. Bu Artvin’in    turizmde çağ atlaması demek. Artvin’de son yıllarda çok ciddi turist artışı var. Bu sayı daha da artacak. Bir taratanda Sahara Tünelinin ihalesinin bu yıl içinde yapılmasını bekliyoruz. 13 kilometre gidiş 13 kilometre geliş 26 kilometre uzunluğunda bir tünel olacak. Kars ’tan da Şavşat’a ulaşım bu tünelle kolaylıkla sağlanırsa her şey daha güzel olacak. Şavşat doğasıyla gerçekten eşsiz bir yer. Bu bölgede ulaşım ve alt yapıda ki yatırımlarla turizmi canlandıracağız” dedi.

Kışla turizmin planlı programlı gelişeceğini belirterek Artvin’de Ayder ve Uzungöl’de olduğu gibi çarpık, gelişi güzel yapılaşmaya izin vermeyeceklerini söyledi.

Festival yöresel sanatçıların çaldığı müzikler eşliğinde oynanan horonlarla sona erdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika