Dolar : Alış : 5.7027 / Satış : 5.7130
Euro : Alış : 6.4086 / Satış : 6.4202
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1483 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri İle Tamamlandı

01 Ağustos 2017 - 1.343 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri İle Tamamlandı
Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri İle Tamamlandı

Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri İle Tamamlandı

Bu Yıl 20. Düzenlenen Satave Gevrek Festivalinde Katılımcılar 2 Gün Süre İle Sabahlara Kadar Eğlendiler

28-29-30 Temmuz 2017 tarihinde başlayıp biten Satave Gevrek festivalin de idareciler ile bütün katılımcılar saatlerce eğlenerek örf adet ve gelenekler yaşatıldı.

Şavşat İlçesine  bağlı 1400 rakımlı Satave Yaylası’nda, Türk Gürcü kültürünü yaşatmak ve birlik beraberliği artırmak amacıyla düzenlenen festivale, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, CHP İlçe Örgütü Başkanı Nihat Acar, Meyder Başkanı Nuri Kemal Bahçeci, Dutlu Köyü Dernek Başkanı Temel Evbaşı, Meydancık Muhtarı Kamil Demir, Oba Köyü Muhtarı Yaşar Duman, Dutlu Köyü Muhtarı Mursel Altun, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şavşat ilçesinin Gürcü Köylerinin bir araya gelmesi ve bütün Artvin’e mal olan Satave Gevrek Festivali  “Gürcü kültürünün yaşatıldığı Festival” olarak bilinmektedir. Türkiye’nin farklı illerinden katılan yüzlerce kişi, yöresel sanatçılarının Türkçe ve Gürcüce seslendirdiği şarkı ve türküler eşliğinde horon oynadı.

Etkinliğe katılanların bir kısmı festival alanında eğlenirken bir kısmı da ormanlık alanlarda kurdukları çadırlarda mangal yaparak temiz hava ve muhteşem doğal güzelliklerin keyfini çıkardı.

Festivalde vatandaşlara, etkinliğe adını da veren, gözlü ekmek olan “gevrek” ikram edildi.

Festivalde Milletvekili İsrafil Kışla, Kaymakam  Mesut Gazi Ambarcı, MEYDER Başkanı Nuri Kemal Bahçeci, Dutlu Köyü Dernek Başkanı Temel Evbaşı, birer konuşma yaptı.

Milletvekili Kışla, festivallerin yöredeki birlik, beraberlik ve kaynaşma adına çok önemli olduğunu belirterek, “Festival vesilesiyle gurbetteki birçok hemşerimiz ilçeye geliyor. Buradaki akrabalarıyla hasret gideriyor.” dedi.

Kışla, Satave Yaylası’nın da yer aldığı İmerhev Vadisi’nde ki köylerde yaşayan vatandaşların çoğu Gürcü kökenli olduğu için festivale Gürcü Festivali de denildiğini ifade etti.

Kışla Şavşat ilçesine son 15 yıl içerisinde çok önemli yatırımların yapıldığını ve hizmetlerin geldiğine vurgu yaptı.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı’da yapmış olduğu konuşmada bütün katılımcılara hoş geldiniz diyerek festivalin birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde geçmesini temenni etti.

Belediye Başkanı Öztürk’ de gazetecilere yapmış olduğu açıklamada “Sakin Şehir” ünvanına sahip Şavşat’ın her mevsim yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırladığına işaret ederek, “Yaz mevsimlerinde ilçemize gelen turist sayısı diğer aylara göre çok daha fazla oluyor. Bunda yayla festivallerimizin etkisi oldukça fazla. Bugün de burada Satave Gevrek Festivali nedeniyle yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce vatandaşımızla bir aradayız.” dedi.

MEY-DER Başkanı Nuri Kemal Bahçeci’de oldukça zor şartlar altında yapılan bu festivale iş adamlarımızın daha çok destek vermesi gerektiğini vurgulayarak doğayı tahrip eden HES gibi projelere yöre halkının izin vermemesine dikkat çekti.

Nuri Kemal Bahçeci, “Festivaller insanların kaynaşmasını sağladığı gibi özlemlerin hasretlerin giderildiği, barışın sevginin, kardeşliğin, sevginin ve hoşgörünün en üst düzeyde yaşandığı bir yerdir. Bunu bildiğimiz içinde üzerimizdeki sorumluluğun büyüklüğünün bilincindeyiz. Bizden beklentilerin büyük olduğunu bildiğimiz için hazırlıklarımızda bu beklentilere paralel olarak devam etmektedir. 7’den 70’e herkesi memnun edeceğimize inancımız tamdır. Ekibime ve bize çok önemli destekler veren yöre halkına çok güveniyorum. Biz bu festival hazırlığına 10- 15 günde değil bir önceki yılın festivalinin bittiği gün bir sonraki yıl yapılacak olan festival hazırlıklarımız o zaman başlıyoruz. Kararlılıkla hazırlandık. ”Dedi

Dutlu Köyü Dernek Başkanı Temel Evbaşı da festivalin yapılmasına katkısı olan herkese teşekkür ederken, bu bölgenin geleceği için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz Biz bu büyük organizasyonun altından anlımızın akıyla çıkacağız. Ayrıca bölgemiz içme suyunun gelmesinde katkısı Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla’ya çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

“Artvin’de Yıl Boyunca Farklı Tarihlerde 59 Festival Yapılıyor”

Basın mensuplarına bir açıklama yapan İl Kültür Turizm Müdürü Gümüş ise Artvin’de yıl boyunca farklı tarihlerde   59 festival yapıldığını ifade ederek, Satave Gevrek Festivali’nin, bu festivaller arasında en önemli üç taneden biri olduğuna dikkati çekti.

Gümüş, hedeflerinin Artvin ‘den göçen ve Türkiye’nin değişik illerinde yaşayan insanların bu kültür sanat etkinliklerine katılarak köklerini, geçmişlerini unutmamalarını sağlamak olduğunu da vurguladı.

Şavşat’ta kültür sanat faaliyetlerinin yanı sıra yayla ve ev pansiyonculuğunun gelişmesi için de çalışmalar yaptıklarını anlatan Gümüş, “Artvin’in 315 köyünün yaklaşık 120’si yayla ve ev pansiyonculuğuna uygun. Özellikle Şavşat’ın Meydancık bölgesi alternatif turizm için çok uygundur. Yayla ve ev pansiyonculuğu vesilesiyle bölge-de turizmi canlandırmak istiyoruz.” diye konuştu. Gümüş, 2017 yılının ilk 6 ayında Artvin ‘e 65 bin turist geldiğini belirterek Sarp Sınır Kapısı’ndan da günlük 19 bin civarında girişi çıkış yapıldığını sözlerine ekledi.

Festivalde İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu sonrası Akordeon grubu Mehmet Yılmaz, Aytekin Yılmaz, Mürsel Akdemir, H. İbrahim Demir Akordeonları ile hep birlikte seslendirdikleri yöre müzikleri ile bütün katılımcılar idareciler ile birlikte halay çektiler.

Daha sonra iki gün süre ile Zafer Tekgümüş, Semine Köroğlu, Ahmet Evbaşı, Saydam Meydan, Selma Ergün, Filiz Yıldırım, Armağan Ekinci, Neslihan Özaltun, Nahit Akdemir, Mehmet Yılmaz, Aytekin Yılmaz, Mürsel Akdemir sahne alarak halkın saatlerce sabahlara kadar eğlenmesini sağladılar.

29 Temmuz 2017 Cumartesi günkü program KAÇKAR KARADENİZ TV den 6.30 saatlik bir canlı yayınla yapılan etkinlikler festivale gelemeyenlere aktarıldı.

Festivalde herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken çeşitli örf adet ve gelenekler   de yaşatılarak güzelliklerle sona erdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika